Bölge :
İstanbul
Email :
bilgi@besyo.com.tr
Telefon :
0216 449 23 85

Spor Özgeçmiş Puanı Etkisi

Spor Akademisi, Besyo Hazırlık Kursu > Service > Spor Özgeçmiş Puanı Etkisi

Spor Özgeçmiş Puanı Etkisi

Spor Özgeçmişi adından da anlaşılacağı üzere sportif kariyerdir. Bu kariyer içinde herhangi bir branştan elde etmiş olduğunuz dereceler, sporculuk yaptığınız yıl, oynadığınız takımın düzeyi şeklinde bilgiler yer almaktadır. Bazı üniversitelerin kendi sisteminde sportif özgeçmiş puanı uygulaması yapmaktadır. Örneğin bazı okullarda yalnızca lisans sahibi sporcu olmaya 10 puan verirken bazı okullarda 0,1 puan bazılarında ise 1000 üzerinden 100 gibi bir puan vermektedir. Spor branşınızda kulübünüzde yahut bireysel olarak katıldığınız maçlar, yarıştığınız resmi müsabakalar ve almış olduğunuz başarılarınızdır. Üniversiteler, genel olarak son 5 yılda katıldığınız resmi maç yada müsabakaları kabul etmektedirler. Son 5 yılda en az 5 resmi maç yada müsabaka istenmektedir. İlk olarak her üniversite Spor Özgeçmiş Puanı istememektedir. Spor özgeçmişi olmayan bir öğrencinin, özgeçmiş puanı isteyen bir üniversitenin özel kabiliyet sınavında kazanma şansı diğer üniversitelere oranla çok daha düşüktür.

Lisanslı Olmanın Avantajları nelerdir?

Lisanslı sporcu olmak aslında bir çok okul için asgari düzeyde katkı sağlamaktadır. Lisansta aslolan mevzu üst düzey lisansa sahip olmaktır. Örneğin, ustalaşmış lisansa sahip olan  bir sporcuya 100 üzerinden 60 puan gelirken, amatör lisansa sahip olan  sporcuya yalnızca 10 puan gelmektedir. Sınavlarda lisanssız sporcu olmakla amatör lisansa sahip sporcu olmak arasında üniversitelerin %95 inde çok az fark vardır. Sadece bazı okullarda 2 yıl lisans şartı vardır ve bu üniversitelerde herhangi bir düzeyde 2 yıl lisanslı olmak yeterlidir. Bu tarz okulları amatör lisanslı sporcular düşünebilir ama sportif başarıyı esas alan ve özgeçmişinin tesirinin yüksek olduğu okulları amatör lisanslı sporcular tercih etmemeli daha çok öz geçmiş değerlendirmesi olmayan üniversiteleri tercih etmelidir.

Lisanslı ve Lisanssız Sporcular Hangi Okulu Seçmelidir?

Lisanslı ve Lisanssız sporcunun doğru okul seçmesi, okulu kazanmasındaki en önemli faktördür. Lisansa önem vermeyen en az 30 tane okul vardır. Lisansı olmayan öğrencilerin bu okulları seçmesi en mantıklısıdır.