Bölge :
İstanbul
Email :
bilgi@besyo.com.tr
Telefon :
0216 449 23 85

Besyo Nedir?

Besyo Nedir?

Beden eğitimi ve spor yüksekokulu dalının kısaltılmış haline besyo denmektedir. Besyolar yüksekokul statüsünde olmasına rağmen bu bölümlerde eğitimler 4 yıl verilmektedir. Türk toplumunda besyo spor akademisi olarak bilinmektedir.

Besyo Kazanabilmek  İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tyt sınavlarında 150 puan alarak barajı geçen öğrenciler yetenek sınavlarına girmek için bir hak kazanmaktadır. Tyt sınavlarında öğrencilerin aldıkları puanlar 0,22 kat sayısı ile çarpılır ve öğrencilerin başarıları için önemli bir kriter niteliği taşır. Bunun dışında öğrencilerin okullarından gelen OBP puanı da 0,11 ile çarpılır ve öğrencilerin gireceği yetenek sınavları öncesi başlangıç puanı olarak belirlenir. Öğrencilerin Tyt puanı ve OBP puanının yüksek olması girmek istedikleri üniversiteler için şanslarını artırır.Öğrencileri zorlayan asıl konu da Tyt sonrasında yapılacak olan özel yetenek sınavlarıdır. Özel yetenek mülakatları düzenli ve sürekli olarak uygulama gerektiren ve üniversitelerin anabilim dallarında yapılması zorunlu olan seçme sınavları kapsamındadır. Ülkemizdeki birçok üniversite de yapılan özel yetenek mülakatları okuldan okula farklı uygulamalar içermektedir.

Besyonun Amaçları Nelerdir?

Bu bölüme ilgi duyan öğrencilerin öncelikli olarak toplumda örnek bir karaktere sahip olup düzenli olarak spor yapması ve spor dallarından birine ilgi duyması gerekir. Besyonun amacı Beden eğitimi ve spor öğretmenleri yetiştirerek toplumda spora ilgiyi artırmaktır.  Bunun dışında spor dallarında yetiştirilen kişileri ilgilendikleri spor dallarında profesyonel bir hale getirerek antrenör olmalarını sağlamaktır. Bunun dışında birçok spor branşı ile ilgilenen kişileri ilgilendikleri alanlarda geliştirip bilinçli bir spor yöneticisi yapmaktır. Spor dalları ve insanların anatomik yapıları hakkında eğitimler vererek bu alanlara ilgi duyan öğrencilerden spor bilimcileri yetiştirmek başka bir amaçtır. Bunların dışında düzenli antrenman ve spor egzersizleri ile ilgili kişilerden kondisyonerler yetiştirerek sporcuların motivasyon ve performanslarını artırmaktır.