Bölge :
İstanbul
Email :
bilgi@besyo.com.tr
Telefon :
0216 449 23 85

Besyo Giriş Koşulları

Spor Akademisi, Besyo Hazırlık Kursu > Service > Besyo Giriş Koşulları

Besyo Giriş Koşulları

Besyo birbirinden farklı 7 bölümden oluşmaktadır ve her birinin kontenjanları ayrıdır. Üniversitelerin bazılarında 4 bölüm varken bazılarında yalnızca 1 bölüm vardır. Bu bölümler: gövde Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon, Engelli Egzersiz ve Spor Eğitimi, Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü ve Spor Bilimleri bölümleridir. Besyo 2 farklı şekilde öğrenci almaktadır.

Özel Yetenek Sınavı

Her üniversite kendi özel yetenek imtihanını, tarihini ve şartlarını kendisi belirler. Üniversitenin belirlemiş olduğu özel kabiliyet sınavı birbirine benzer gaslıkse de içerik olarak farklıdır. Her üniversitenin müracaat ve imtihan tarihleri, sınav içerikleri ve şartları üniversitenin açıkladığı kılavuza bakılırsa gerçekleşir. Özel kabiliyet Sınavları: Dayanıklılık testleri, Koordinasyon Parkuru, Motorsal Testler, Sportif Özgeçmiş Değerlendirmesi ve Branş Sınavları’dan kaynaklanır. Üniversiteler bunlardan birini yada bir kaçını özel kabiliyet imtihanı olarak yapabilir. 2018 yılı itibariyle özel kabiliyet imtihanı yapan üniversiteler öğrencilerin TYT kısaca 1. sınav puanlarını baz alarak öğrenci almaktadır.

ÖSYM Tercihi

Üniversitelerin çok azca bir kısmı ÖSYM Tercihiyle öğrenci almaktadır. Bunun için okula müracaat etmenize gerek kalmamıştır. ÖSYM’nin belirttiği tarihlerde tercihlerinize yazabilirsiniz. Özel yetenek imtihanıyla veya Sportif özgeçmişle öğrenci alan üniversitelerde ÖSYM’de tercih yapmanıza gerek yoktur.

Besyo Müracaat Şartları

Müracaat şartlarını her üniversite kendi belirler. Sanılanın aksine beden Eğitimi okumak için lisansının olma şartı yoktur. Yetenek sınavı yapan 60 Üniversitenin %40’ında Lisansın herhangi bir önemi yoktur. Ancak özel yetenek imtihanı yapan bazı üniversitelerde lisans çok önemlidir hatta lisanssız kazanmak imkansızdır.

Başvuru için her üniversitenin kendisinin belirlediği Ham TYT Baraj puanı vardır. Baraj puanı bazı üniversitelerde 150 puandır. Bu puan barajı okuldan okula değişmekte 300 e kadar çıkabilmektedir. TYT’de ham puan olarak herhangi bir puan türünde okulun belirlediği puanı almak başvuru için yeterlidir. Bu nedenle üniversiteyi doğru analiz edip doğru okul seçilmelidir.