Bölge :
İstanbul
Email :
bilgi@besyo.com.tr
Telefon :
0216 449 23 85

Besyo Bölümleri

Besyo Bölümleri

Ülkemizde sporcu olmak veya sporcu yetiştirmek gibi hayal kuran birçok besyolu öğrenci veya besyo okumak isteyen birey bulunmaktadır. Bu öğrencilerin bir kısmı sporcu olmak isterken bir kısmı da antrenör ya da spor öğretmeni olmak ister. Bunların dışında konuya bilimsel anlamında ilgi duyan kişilerde spor bilimcisi olmak için besyo okumayı tercih etmektedir.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü

Antrenörlük eğitimi bölümü ülkemizin oldukça fazla ihtiyaç duyduğu ve spor eğitimcilerinin yetiştirildiği önemli bir bölümdür. Bu bölümden başarılı bir şekilde mezun olan sporcular ve spor eğitimcileri amatör ya da profesyonel olarak önemli spor kulüplerinde Gençlik ve spor bakanlığı adı altında spor genel müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatlarında milli bakanlığına bağlı olarak okullarda antrenör ya da yardımcı antrenör olarak görev alırlar. Bu bölümden mezun olan kişiler ayrıca özel sektörlerde görev alabilirler. Spor salonları ve turizm sektöründeki spor aktivitelerine yardımcı olarak birçok otelin spor organizasyonlarında çalışabilirler. Bu bölümden mezun olan kişiler çalıştıkları bölgelerde kendilerini geliştirerek önemli spor kulüplerinde çalışabilir ve kendini daha yüksek bir idealle tanıştırabilmek için oldukça fazla bilgi ile kendini donatabilir.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

Spor Yöneticiliği bölümünde, ülkemizin spor alanında büyük gereksinim duyan spor yöneticileri yetiştirilmektedir. Mezunlar, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatlarının, öğrenim ve uzmanlık alanlarına uygun hizmet birimlerinde, turizm sektöründe Otel tesislerinde değişik düzeyde yönetici olarak, özel spor salonları müesseseleri  ve işletmelerinde sağlıklı yaşam adıyla toplumsal yaşamımızda yer edinen faaliyetlerin organizasyon ve uygulamalarında, beş yüzden fazla işçi ve işgören çalıştıran özel ve kamu müesseselerinde ve mahalli yönetimlerin ilgili kadrolarında yönetici olarak ve herhangi bir birimin sportif faaliyetlerinin organizasyon ve uygulamalarında profesyonel spor yöneticisi olarak vazife alabileceklerdir.

Rekreasyon Bölümü

İnsanların, yaşam kalitesinin yükselmesinde değişmeyen üç ana unsur bulunmaktadır. Bunlardan birincisi çalışma ikincisi uyuma, sonuncusu da diğer temel gereksinimler olarak belirlenmiştir. Bu unsurlardan arda kalan zaman  boş zaman olarak belirtilir. İnsan yaşamındaki boş sürenin, fiziki ve sosyo-ekonomik değerlendirilmesi bir rekreasyon aktivitesidir. Rekreasyon günümüz insanının önemli bir sağlık riski sayılan hareketsizliğin spor ve açık alan etkinlikleri ile önlenmesi, her yaştaki insanın bedensel, zihinsel ve toplumsal gelişimine katkısı aile, bölge ve ülke ekonomisine katkısı, turizm ve spor etkinlikleri ile ülkemizin tanıtımı ve ulusal gelir sağlama katkısı, bakımından önemli bir yere sahiptir. Bu bölümdeki öğrenciler iyi bir rekreasyon uzmanı olarak toplumdaki hareketsiz insanları bilinçlendirmek için ilgili bölümlerde ve iş kollarında görev alarak toplumu  bilinçlendirmeye yönelik hizmetler verebilirler.